Kutyasíp és más felszerelések kutyád kiképzéséhez

Kutyasíp és más felszerelések kutyád kiképzéséhez

Mindenki jól nevelt, szófogadó kutyát szeretne. Mint a legtöbb dolog ez is csak türelem és következetesség kérdése – nevelni, képezni kell kedvencedet, akár egy kutyasíp segítségével. Ma már számtalan módszer ismert, vannak köztük egyszerűek, összetettebbek és egészen banálisak is. Egyvalami azonban közös bennük: szükségesek hozzá a megfelelő eszközök. 

Egy kutyáját okító gazdi “fegyvertára” általában több rétegű. Akad közte kutyasíp, klikker, jutalomfalat, esetenként bóják, kutya alagút, vagy kutya hinta. Minden egyes eszközt sajnos nem tudunk számba venni, de a leggyakoribb és leghasznosabb kellékekre mindenképpen sort kerítünk. Lássuk hát a legjobb kellékeket kutyád kiképzéséhez!

A kutya fülét - miért jobb a kutyasíp a szónál?

A kutya füle rendkívül érzékeny. 18 izom gondoskodik annak mozgatásáról akár egymástól függetlenül, így sokkal könnyebben lokalizálja a hangok forrását is. Ráadásul az emberi fül számára már nem hallható (20 000 Hz feletti) hang tartományt is érzékelik – a források némileg eltérőek, de megközelítőleg 50 000 Hz környékén gond nélkül meghallanak bármit. S hogy ezt még fokozzuk, négyszer messzebbre hall, mint mi.  Ebből következik, hogy lényegesen messzebbről meghallja ha szólítják. Azaz, hogy meghallaná, ha a hangunk érthetősége nem torzulna 180m után.

Erre a problémára lehet kiváló alternatíva a magas hangtartomány, amit legkönnyebben hétköznapi vagy ultrahangos kutyasíp segítségével érhetünk el.
A kutyasíp hangja sokkal messzebbre terjed az emberi beszédnél, így lényegesen  messzebbről utasíthatjuk kedvencünket. Ráadásul sokkal kényelmesebb – és elegánsabb is – ha egy laza sípszóval hívjuk be Morzsit, mintha operaénekeseket megszégyenítő hangterjedelemben kiáltoznánk utána.   

A kutyák füttyel vagy síppal történő irányítása nem új keletű történet. Gondoljunk csak a régi idők pásztoraira, aki ugyanezt a módszert használták. Egy képzett kutya 10-15 fütty parancsot is képes megtanulni, így elég nagy repertoárt alakíthatunk ki kezdve a figyelemfelhívástól az ül parancsig. A kutyasíp hangja, pontosabban az azzal kiadott hangsor egy alternatív parancsszóként is tekinthető. Éppen ezért, ha szeretnénk sípra képezni kutyánkat, érdemes a szóbeli parancsokra megtanítani kedvenced, majd abból lépésenként sípos kutyává képezni őt.

Hogyan? Mutatjuk!

Vegyük példának a klasszikus “ül” utasítást. Add ki a parancsot, majd nem sokkal utána fújj a sípba, és csak akkor jutalmazz. Ahogy egyre többet használod ezt a módszert, szépen, fokozatosan hagyj nagyobb és nagyobb szüneteket a szó és a síp között, de jutalmat csak a sípszó után adj. Idő kérdése és kutyád már csak a sípra reagál, így a szóbeli parancsot akár el is hagyhatod. 

  • 1 199 Ft
  • 890 Ft

Minden parancsra más dallamot találj ki (pld ül=rövid-szünet-rövid, behívás= egy hosszú sípszó). A jeleket egyszerűen kicsalhatod, ha a nyelvedet használod oly módon, hogy a hegyével elfeded vagy felnyitod a befúvónyílást. 

Amennyiben végül kutyasíp vásárlásra adnád a fejed...

Ha kutyasíp használata mellett döntesz, az alábbi dolgokra mindenképpen gondolj:

  • Mindig ugyanazt a  frekvenciát használd! Ha sípod elveszne vagy tönkremenne, a következő kutyasíp hangja (frekvenciája) ugyanolyan legyen, különben fenn áll a veszélye, hogy kutyád nem érti meg az utasításokat.
  • Ha több kutyád van, mindegyiküknek saját sípja legyen, így nem kell őket külön felszólítani. A kutyasíp hangja jelzi majd, melyiküknek szól a kiadott parancs. 
  • A sípot tartsd kézközelben, hogy ha hirtelen utasítani kell ebedet, ne kelljen még a zsebedben is kotorászni.
  • Hallássérült állatoknál gyakran megesik, hogy csak bizonyos frekvenciákat nem hallanak meg. Ha nálatok is ez a helyzet, először tesztelj le több sípot, hogy megtaláld a megfelelő hangmagasságot.

A fejezet záróakkordjaként ejtenék még pár szót a magas frekvenciájú, ismertebb nevén ultrahangos kutyasípról is. Ezek olyan kutya sípok, melyek hangmagassága 20 000 Hz felett mozog, vagyis mi nem, de kutyád hallja annak hangját. Ez előnyként és hátrányként is felróhatjuk, hiszen pld egy hajnali séta során nem verjük fel vele a szomszédokat, azonban mi magunk sem halljuk, hogy milyen hangot is adtunk ki vele – vagy kiadtunk -e egyáltalán.
Aki emellett a csendes megoldás mellett dönt, annak picit többet kell treníroznia önmagát is, viszont ha megtanulta a használatát, “némán” irányíthatja kutyáját.     

kutya agility és kiképzés kutyasíp termékek

Klikker és jutalomfalat - mert a jutalmazás fontos

A jutalmazás az egyik legfontosabb dolog a kutyakiképzés során. Az ebek igen fogékonyak a pozitív megerősítésre, így ha egy sikeres műveletet jutalom zár, legközelebb is örömmel teljesítik azt. Az, hogy mi a legjobb jutalom, kutyája válogatja. Van akit finom falatokkal lehet leginkább levenni a lábáról, és akad akinek egy fülvakarás is maga a mennyország kulcsa.

A legegyszerűbb, legtöbbet használt jutalmazási módszer a jutalomfalat. Egy jó jutalomfalat elég kicsi ahhoz, hogy kedvenced gyorsan megegye, de elég nagy ahhoz, hogy érezhesse az ízét mielőtt lenyeli. Sajnos arról, hogy mi a legjobb jutalomfalat, a mai napig nem született általános ökölszabály, mivel ilyen dolog nincs. Azt, hogy milyen falat vezet eredményre, számtalan tényező befolyásolja, s ezek között nem kis helyet foglal el kedvenced személyisége és ízlése. Éppen ezért kísérletezz, próbálj ki többféle falatot, amik ízükben és állagukban is eltérőek.

Ha szeretnél a jutalomfalatokról még több tippet kapni, olvasd el jutalomfalat útmutató címmel publikált cikkünket!

  • 1 269 Ft
  • 1 269 Ft

De mire kell a klikker, és miért jó?

Tételezzük fel, hogy kutyánk állati okos – miért is nem lenne az – minden feladatot zokszó nélkül elvégez, de valamiért mégsem úgy haladtok a tanulással ahogy azt kellene. Ilyenkor legtöbbször a jutalmazás időzítésében nem stimmel valami. Kedvenced persze elfogadja a jutalmat, de nem biztos, hogy tudja, miért kapja.

Ennek megoldására találták ki a klikkert. Ez nem más, mint egy rideg fémlap, mely nyomásra jellegzetes kattogó hangot ad ki. Maga az eszköz egyébként nem új találmány. Találkozhattunk vele, mint gyerekjáték, sőt egy rövid katonai pályafutást is magáénak tudhat, mint a baráti egységek azonosítására használt jelzőeszköz. Kutyakiképzés szempontjából egy aprónak tűnő, ám igen jelentős rést hivatott betölteni: ez pedig az azonnali jutalmazás. 

Ez a hangzatos kifejezés picit félrevezethet minket, mert míg kutyasíp hangja maga a parancs, addig a klikker esetében nem a kattanás a jutalom, hanem az azt követő finomság. Azonban a falatot és a klikkert kutyusod hamar összeköti így biztosan tudja, miért is jutalmazták meg éppen. Ahhoz, hogy jól használhasd a klikkert, szükséges néhány nap kondicionálás. Ez azt jelenti, hogy rendszertelen időközönként, egész napra leosztva meg-megnyomod a gombot, majd rögtön  jutalmazol. Kedvenced rövid időn belül megtanulja, hogy a jutalmat minden esetben kattanás előzi meg. Ha kutyád a kattanásra már melletted is terem és várja finomságot, akkor sínen vagytok.

  • 2 459 Ft
  • 789 Ft
  • 1 399 Ft

Ezután jön a neheze, maga a kiképzés. Kezdetnek legjobb, ha a klasszikus ül parancsot használjuk, akárcsak a kutya sípok esetében. Ha kedvenced sikeresen leült, jöhet a klikk és a jutalom, de addig nem. Ha már simán megy ez az igen egyszerű manőver, rátérhettek a bonyolultabb feladatokra.

A klikkerezésnek több formája is létezik, ezeket értelemszerűen nem tudjuk nektek mind bemutatni, de az egyik legalapabb formáját, az úgynevezett “megvezetést” pár mondatban ismertetjük. A módszer neve magáért beszél, egyszerűen átverjük kedvencünket, s ha bedől a cselnek megjutalmazzuk. Ez így leírva talán kicsit ostobán hangzik, de a következő példa mindent világossá tesz.

A cél, hogy kedvenced átsétáljon egy kapun. Kezeddel vezess át a kapun egy jutalomfalatot úgy, hogy kutyád orr a előtt elhúzod. Ő követni kezdi azt a finom falat reményében, s amint átér, jöhet a klikk és a jutalom. Természetesen az indulást egy szóbeli parancs, vagy a kutya síp hangja előzze meg.
 
Fontos tudni, hogy a klikker nem az utasítás kiadására szolgál és nem is maga a jutalom. Leginkább a cselekvés és jutalom közötti összekötő kapocsként lehetne körülírni, amely gyorsítja a tanulási folyamatot, segítve ezzel gazdát és kutyáját egyaránt.

Kutya agility eszközök - ha komolyra vennéd a figurát

Ha úgy döntesz, hogy a gyere ide-ülj le-marad alap hármasnál kicsit többet is szeretnél megtanítani a kutyádnak, akkor a következetesség, kutyas síp  és egy zacskó jóféle jutalomfalat mellett picit többre lesz szükséged. Igaz, hajszálnyit nagyobb befektetés a szükséges eszközök beszerzése, azonban megéri, hisz’ néhány parádés trükkel könnyen ti lehettek a kutyafuttató sztárjai. 

Egy kutya alagút használata és a parancsra leülés kiképzési szempontból nem sokban különbözik egymástól. Ha kedvenced elvégzi a szükséges műveletet, jöhet jutalom, a klikkelés vagy egy kiadós fülvakarás és a dicséret: “ügyes kutya”. A nehezebb része a dolognak, hogy rávegyük négylábú pajtásunkat a kívánt trükk véghez vitelére. Szerencsére erre is megvannak a módszerek. Egy jutalomfalat segítségével lényegesen csalogatóbbá válhat a kutya hinta, vagy a kedvenc labda közbenjárásával könnyebben megy a szlalom.

Azonban bármilyen metódust is választasz, mindenképpen szükséged lesz az eszközre, amivel gyakorolhatjátok a elsajátítandó kunsztot. 

  • 117 099 Ft
  • 9 339 Ft
  • 22 879 Ft
  • 24 119 Ft

Nézzük hát, miből is válogathat az egyszeri kutyatartó, ha csak egy udvar áll rendelkezésére.

  • Kutya hinta – Ez talán egy kicsit félrevezető megnevezés, hiszen a klasszikus hinta helyett inkább egy libikókára hasonlít. Célja, hogy kedvencünk a földön fekvő oldaláról átsétáljon a megemelkedett felére, miközben az átbillen, ahogy azt egy mérleghintától megszokhattuk.    
  • Kutya alagút – Több változata is ismert (merevített, kanyargós, egyenes, vagy zsákszerű), ám célja minden esetben ugyanaz: átjutni egyik bejárattól a másikig.
    Nagyobb kutyák esetében ezt gyakran csak kúszva vihető véghez, így az ő esetükben a trükk igényel némi előképzettséget. Azonban az akadály több méretben is beszerezhető, így csak rajtunk (és kedvenced tehetségén) múlik mennyire szeretnénk bonyolítani a trükköt.
  • Szlalom bója – Az egyik legalapabb agility eszköz. Amint a neve is elárulja, célja, hogy kutyusod a póznák érintése nélkül, ide-oda cikázva, minél gyorsabban vágjon át a szakaszon. Egyszerű, ám igen  látványos trükk, arról nem is beszélve, hogy kitűnő fotókat készíthetsz kedvencedről, ahogy szőrös kis villámként cikázik a sorok között.
  • Apport fa – A hozd vissza játék, vagy szakszerűbb nevén az apportírozás talán a legrégebbi játék, amit ember és kutya valaha is játszott egymással. Elve igen egyszerű, te eldobod a fát, a kutya visszahozza és odaadja. Vadászkutyák előnyben.Sokakban felmerülhet a gondolat: ehhez egy letört ág is alkalmas. Erre  technikailag igennel, biztonsági szempontból nemmel válaszolnék. Az egyszerű fadarabról lepergő kéreg és apró, kiálló csonkok könnyen sérülést okozhatnak, nem is beszélve az ágon található élősködők és rovarok széles választékáról. Sokkal egyszerűbb és biztonságosabb, ha a csiszolt fából, vagy gumiból készült apportfákat, vagy a kitömhető, textilből gyártott “prey dummy”-kat használod.     

 

Pallérozott elme - kutyád mentális fejlesztése

Akárcsak az embereknél, kutyáknál is fontos, hogy használja az eszét. Ezt, a fentiekben felsorolt sportos, mozgást igénylő eszközök mellett logikai játékokkal is elősegíthetjük. 

A kutyák kognitív készségei igen magasak, egyes források szerint akár egy négy-öt éves gyermekét is elérhetik, így viszonylag könnyedén megtaníthatóak egyszerű, logikai trükkökre, amiket megfelelő jutalmazás mellett még szívesen is csinálnak. 

Ezt elsősorban olyan állatoknak ajánljuk, akik vagy koruknál fogva, vagy valamilyen egészségügyi probléma miatt korlátozottak a mozgásban.

Bár ezek az eszközök meglehetősen változatos feladatokat sorakoztatnak kutyánk elé, általában azonos elvet követnek. Valamilyen akadály elmozdítása, fellökése, vagy elforgatása, egy finom falat megszerzéséhez. Legegyszerűbb változata az ismert “itt a piros, hol a piros” játékon alapszik, (lefordított poharakból kell kiválasztani, melyik alatt lapul a vágyott eleség), ami modelltől függően tovább nehezedik, akár zárak és kulcsok rendszerére.

Igaz, szükséges hozzá némi előképzés, azonban ez is könnyen a móka részévé válhat,s habár különösebb mozgást nem igényel, a kutyasíp is előkerülhet a fiókból tovább bővítve a lehetőségek tárházát. 

Összefoglalás

Mindent összevetve, egy kutya kiképzése változatos, sokszor kreatív megoldásokat igénylő elfoglaltság. Azonban a jó felszereltség és a kitartó, következetes gazdi nagyban felgyorsíthatja a folyamatot.

Egy kutyasíppal akár nagy távolságokból is irányíthatod kutyusod, ultrahangos kutya síppal ráadásul mindezt némán teheted. Ha pedig egy klikker is kéznél van, az azonnali jutalmazással sem lehet problémád, feltéve ha lapul a zsebedben pár jó falat.

Ráadásul, ha néhány agility felszerelésre is szert teszel, mint például egy kutyahinta vagy kutya alagút, akár a kertben is bővíthetitek kedvenced trükktárát. 

Ha pedig kutyusod már inkább a mozgásszegény életmódot részesíti előnyben, a logikai játékok lesznek a nektek való eszközök. 

Összességében, minden élethelyzetre megtaláljátok a nektek legkézenfekvőbb megoldásokat.

Ha kihagytunk valamit, kérdésed van vagy megosztanád velünk saját kiképzési tapasztalataid, hagyj nekünk egy kommentet a hozzászólások között! 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Main Menu