Kutya fogkefe és fogkrém – fogápolási kisokos kutyáknak

A legjobb kutya fogkefe és fogkrém - fogápolási kisokos kutyáknak

Akár csak nekünk, kedvenceinknek is fontos a megfelelő szájhigiénia. A fogak különösen nagy szerepet játszanak kutyánk életében, hiszen nem csak rágásra szolgálnak, de egyben kézpótlékként is funkcionálnak (pl: a kedvenc játék ide-oda hurcolása) illetve aktív résztvevői a kommunikációnak is (vicsorgás). A természetes kutya fogtisztító a rágás, azonban a modern technikának köszönhetően ma már lényegesen eredményesebb eszköztárat tudhatunk magunkénak, ha a kutya fogápolás kerül szóba. Ilyen például cikkünk témája is, a kutya fogkefe és fogkrém.

Kutya fogkefe és fogkrém

  • 909 Ft
  • 919 Ft
  • 1 799 Ft
  • 909 Ft
  • 909 Ft

Kutya fogkefe és fogkrém - a kutya fogápolás legismertebb módja

Azzal bizonyára mindenki egyetért, hogy a fogkefe önmagában még nem elég. Ahhoz, hogy elérjük a teljes hatékonyságot egy jó minőségű – kutyák esetében természetes alapú – fogkrém talán még fontosabb, mint a fogkefe.

És bár igen kézenfekvőnek tűnhet, de a saját fogkrémedet semmilyen körülmények között nem használhatod kedvenced fogain! Az emberi készítmények lenyelve mérgezőek, így nem biztonságosak kedvenceink számára. De akkor mi a megoldás?

Még szerencse, hogy napjainkban a számtalan hasznos eszköz mellett, a kimondottan négylábúak igényeire szabott kutyafogkrém is legördül a gyártók szalagjairól. Ezek közül mutatnánk most be azt, amelyiket a leginkább ajánljuk kedvenced fogainak ápolására!

A Trixie fogkrém kutyáknak készül, így mindent tud, amire egy eredményes kutya fogtisztító képes. Alaposan tisztítja kedvenced fogait, így gátolva a fogkő megtelepedését, csökkentve a szájszagot, valamint a szájüregi megbetegedések kockázatát. Egyik fő összetevője a kovaföld (tudományos forrásokban szilícium-dioxid néven találkozhatsz vele). Ez egy természetes ásvány, mely a kutya fogápolás során a lepedék eltávolításáért felelős.

Szemben az embereknek készült társaivall a Trixie kutyafogkrém fluoridmentes, így az sem okoz gondot, ha a kutya fogtisztítás közben lenyeli azt, elkerülve ezzel a mérgezést. A Trixie kutyafogkrém három változatban készül: marha, menta és teafaolaj. A menta és a teafaolaj hatékonyan lép fel a fogínybetegségek ellen, csökkenti a gyulladást, így ez a két változat fogínygyulladásra hajlamos kutyák esetében kifejezetten ajánlott. A menta ráadásul friss, üde leheletet is biztosít. A kutyafogkrém íze kellemes, nem idegen a kutyák számára, így kedvenced sem idegenkedik tőle.

Mit ér azonban a kutyafogkrém, ha nincs mivel felvinni? Erre a célra készült a kutyafogkefe, melynek teljes kialakítását a kutyák anatómiai sajátosságaihoz tervezték. Nyele lényegesen hosszabb, így a hátsó fogakhoz is hozzáfér.
Az alapos tisztítást hivatottak segíteni a különböző méretű fejek is. A  nagyobb fejjel a fogak felületét, a kisebb fejjel a fogak közét és az ínyt tisztíthatod. 

A Trixie duplafejű fogkeféi ráadásul mindkét típusú fejet tartalmazzák, így nem kell eszközt cserélni. A nagy fejjel lesikálod a nagyobb részeket, majd megfordítva azt  és jöhetnek a részek. Az apróbb fejet jól használhatod még kistestű vagy zártabb szájú fajtáknál, ahol a nagyobb fej nem fér el rendesen kedvenced szájában. A jól megválasztott fogkefe kutyáknak is fontos. A kutya fogkefe másik formája, amikor a nyelet elhagyva az ujjadra húzhatod a fejet egy speciálisan kialakított tok segítségével, így jobban érezheted hova kell nyúlni, hogy tiszta és egészséges fogakat varázsolj kedvencednek.   

Fogkövesség és szájszag - a kutya fogtisztítás legszembetűnőbb indokai

Ez a két dolog kéz a kézben jár. Fogkő akkor alakul ki, ha a nyálban található ásványi sók kiülnek a fogakra, ott megtelepednek, megkeményednek majd barnás, valóban kőre emlékeztető réteget képeznek. A kutya fogtisztítás hiányában még fogékonyabb erre, mint az emberek, vagy más mindenevő fajok. Nyálából ugyanis hiányoznak enzimek, így a szájüregben nem történik emésztés, vagyis az ott maradt ételmaradékok nem emésztődnek, így a benne található ásványok könnyebben kiülnek a fogakra. 

A fogkő a szájszag mellet olyan komoly egészségkárosodáshoz vezethet, mint az ínygyulladás vagy akár a fogak elvesztése. A fogkő egyik legzavaróbb tulajdonsága, hogy a kutya fogkefe segítségével sem szabadítható meg tőle. Egyetlen megoldás ha kézzel, jobb helyeken ultrahangos szerkezet segítségével eltávolítják. Ez szinte kivétel nélkül altatásban történik, ami minden esetben kockázattal jár. Jobb hát megelőzni.
A jó hír, hogy a lerakódás, ami később fogkővé keményedik (vagyis az un. plakk) a helyes kutya fogtisztító készítmény segítségével könnyedén eltávolítható. Ezért erősen ajánlott, hogy a rágcsálás mellett a kutya fogkefe is rendszeresen kézbe – illetve szájba – kerüljön.

Az idősebb egyedek és a kistestű fajtákról általánosan elmondható, hogy lényegesen hajlamosabbak a fogkő kialakulására. A legtöbb kutyánál 6-7 éves korban már rendszeresen jelentkezik fogkövesség, az előbb említett kistestűeknél azonban már 2-3 évesen is fokozott figyelmet kell fordítanunk a dologra. A fogkő jelei elég jól láthatóak már a korai szakaszban is sárgás-barna foltok, majd vastag, akár pár milliméteres réteg formájában. 

Azt érdemes megjegyezni, hogy a szájszag nem minden esetben a hibás szájhigiénia eredménye. A fogak között bomladozó ételmaradékok mellett a szájbűzt okozhatja akár emésztési zavar, fekély vagy egyéb egészségügyi probléma. Ezért, ha nálatok az emberi mellett a  kutya fogápolás is rutin, és kedvenced mosolya egy hollywood-i filmcsillagéval vetekszik, de szája mégis büdös, akkor érdemes egy látogatást tenni az állatorvoshoz. Természetesen kedvenced lehelete soha nem lesz tökéletes. Azonban ha szája erősen “rothadás szagú” vagy éppen “acetonos”, az több, mint valószínűleg valamilyen szervi problémára utal. A furcsa szagú száj akár a rosszul záródó gyomor, vagy cukorbetegség jele is lehet.        

Ha nem elég a kutya fogkefe - változatok kutyád fogápolására

Nem minden kutya viseli el, ha a szájában turkálnak. Ez főleg a kapkodós, picit önfejűbb egyedekre igaz, valamint azokra a fajtákra amiknek szája túl pici, így nem férünk rendesen a fogakhoz. Szerencsére a modern technika nem csak a kutyafogkrémmel örvendeztetett meg minket, de számtalan más kutya fogtisztító eszközzel is. 

Fogtisztító rudak kutyáknak

A különböző eleségbe keverhető készítmények mellett ideális választás lehet a kutya fogtisztító rúd, mely bordázott felületének és szemcsés anyagának segítségével dolgozza le a lepedéket akár a fogak közül is. Ezek a rudak rendszerint kemények, barázdáltak vagy keresztalakúak, így a hosszas rágcsálás során eredményesebben takarítja le kutyusod fogait.

A másik, hosszabb távú megoldás a  kutya fogtisztító játék. Használata közben kedvenced észrevétlenül ápolja a fogait, miközben önfeledten játszik. Csupa móka, semmi stressz. Ezek a játékok legtöbbször anyagukkal és  a felületükön található bordákkal dolgoznak, szó szerint tisztára törölve a fogazatot. Lényegében egy kutya fogkefe játék köntösbe bújtatva. Ilyenek a különböző bordázott labdák, melyeket gyakran mentolos íz és illatanyaggal is ellátnak, még kívánatosabbá téve azt kedvenced számára, fokozva ezzel a rágási kedvet.

Kutya fogtisztító játék - Trixie Denta termékek

  • 259 Ft1 979 Ft
  • 649 Ft789 Ft
  • 1 839 Ft
  • 2 229 Ft3 109 Ft
  • 1 529 Ft

Említést kell tennünk a csontetetésről is, mint a kutya fogtisztítás egyik lehetséges módjáról. A vélemények erősen megoszlanak a témában, valaki ellenzi, van aki isteníti. Az igazság azonban valahol a kettő között áll. A csontok és egyéb kemény eledelek valóban tisztítják a fogakat, azonban azok túlzásba vitele – főleg bizonyos fajták esetén –  könnyen székrekedéshez (obstipatio) vezethet, ráadásul nem minden csont alkalmas fogyasztásra  – a vékony üreges csontok, mint a csirkecsont például kifejezetten veszélyesek.

Ha a kutya fogtisztítás lehetséges módszereiről beszélünk, mindenképpen meg kell említeni a száraz eledeleket is. Egy jó minőségű száraztáp nem csak kedvenced hasát tölti meg, hanem annak fogait is tisztítja. Ezt egyrészt textúrázottságánk köszönhetjük, másrészt a gyártók nagy része olyan összetevőkkel vonja be a szemcséket, amik segítenek tisztán tartani kedvenced fogait.

Összességében az eredményes kutya fogápolás kulcsa, a fogak folyamatos tisztántartása, hiszen kedvenceinknél sokkal könnyebben alakul ki fogkő, így több figyelmet is igényel ez a probléma. A kutya fogkefe és kutyafogkrém használata mellett érdemes tehát  néhány extra pillért is felállítani fogtisztító rúd vagy kutya fogtisztító játék formájában, hiszen a fogkövességet és az azzal járó panaszokat sokkal egyszerűbb megelőzni, mint kezelni.

Gondtalan rágcsálást és egészséges fogakat kívánunk minden négylábúnak.

Ha további kérdés  merülne fel benned, tedd fel a hozzászólásoknál!  🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Main Menu